Terpeny

Terpeny jsou velkou a rozmanitou skupinou organických sloučenin, které se vyskytují v mnoha rostlinách a živočiších. Hrají důležitou roli ve fyziologii rostlin, slouží jako rostlinné hormony, signální molekuly a obranné sloučeniny. Terpeny si v posledních letech získávají pozornost pro svůj terapeutický potenciál, zejména v aromaterapii a alternativní medicíně.

Článek slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Více o tom jak nakládat s informacemi na našich stránkách najdete v našem prohlášení odpovědnosti na konci článku.

 

Encyklopedie terpenů

Více se o jednotlivých terpenech můžete dočíst v naší encyklopedii, ve které najdete deset nejběžnějších konopných terpenů. 

 

Myrcene

Limonene

Pinene

Caryophyllene

Linalool

Humulene

Terpinolene

Bisabolol

Ocimene

Geraniol

Delta 3 Carene

 

Chemická struktura terpenů

Terpeny jsou klasifikovány jako uhlovodíky. To znamená, že se skládají výhradně z atomů uhlíku a vodíku. Nejběžnější terpeny mají základní strukturu dvou izoprenových jednotek, známou jako monoterpen, nebo tří izoprenových jednotek, známou jako seskviterpen. Jiné terpeny mohou mít čtyři, šest nebo i více izoprenových jednotek.

 

Výskyt terpenů

Terpeny mohou být produkovány mnoha živými organismy, včetně živočichů, rostlin, bakterií a hub. Zvláště hojně se vyskytují v rostlinných silicích. Terpeny také přispívají k charakteristické vůni a chuti mnoha druhů ovoce, zeleniny i bylin.

 

Terpeny a jejich funkce

Terpeny mají v rostlinách několik funkcí. Mnoho terpenů reguluje růst a vývoj tím, že působí jako rostlinné hormony. Seskviterpenová kyselina abscisová například pomáhá rostlinám přežít sucho tím, že podporuje uzavírání průduchů (pórů na listech, které umožňují výměnu plynů). Terpeny mohou také působit jako signální molekuly, které lákají hmyz a odpuzují býložravce. Některé terpeny mají antimikrobiální vlastnosti, které chrání rostliny před patogeny.

Terpeny byly zkoumány pro svůj terapeutický potenciál u lidí a zvířat. Mnoho terpenů má analgetické, protizánětlivé a anxiolytické vlastnosti. Bylo prokázáno, že linalool, monoterpen obsažený v levanduli a dalších rostlinách, zlepšuje spánek a snižuje úzkost. Černý pepř, stejně jako další rostliny, obsahuje seskviterpen betakaryofylen, který má protizánětlivé účinky a může se používat k léčbě onemocnění, jako je artritida a gastritida.

 

Informace uvedené v tomto článku není možné chápat jako odborné rady, ani s nimi nelze takto zacházet. Tyto informace slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Více se můžete dočíst v našem prohlášení odpovědnosti.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz