Geraniol

Geraniol, přírodní terpen, se nachází v konopí a mnoha dalších rostlinách. Terpeny jsou těkavé aromatické sloučeniny v rostlinách. Výzkumníci, kteří studují terapeutický potenciál konopí, se o terpeny zajímají také kvůli jejich léčebným vlastnostem. V tomto článku se budeme zabývat geraniolem a jeho vlastnostmi a také potenciálními terapeutickými účinky terpenů z konopí.

Článek slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Více o tom jak nakládat s informacemi na našich stránkách najdete v našem prohlášení odpovědnosti na konci článku.

 

Terpen geraniol

Geraniol je monoterpenoidní alkohol, který se nachází v mnoha esenciálních olejích, včetně růže, citronu a palmarosy. Pro svou sladkou, květinovou a ovocnou vůni je často přirovnáván k růžím. Díky tomu se používá mimo jiné v parfémářském a aromatickém průmyslu. Geraniol má také řadu terapeutických vlastností.

 

Geraniol v konopí

Geraniol, jeden z terpenů nacházejících se v rostlinách konopí. Přispívá k jeho chuti a vůni. V různých kmenech konopí se vyskytuje v různém množství a má významný vliv na celkový terpenový profil rostliny. Vědci v současné době zkoumají účinky geraniolu na endokanabinoidní systémy.

 

Geraniol a jeho terapeutické účinky

Terapeutické vlastnosti geraniolu byly a jsou podrobně zkoumány. Působí protizánětlivě, protinádorově a antioxidačně. Bylo také prokázáno, že snižuje bolest, úzkost, depresi a má sedativní účinky.

 

Protizánětlivé účinky

Bylo prokázáno, že má protizánětlivé účinky. Vědci zjistili, že geraniol má silný protizánětlivý účinek při otoku tlapek u myší. Tato studie zjistila, že geraniol lze použít k léčbě zánětlivých stavů.

 

Antioxidační účinky

Výzkum ukázal, že geraniol má také antioxidační vlastnosti. Ve studii publikované v časopise Journal of Food Science vědci zjistili, že geraniol má vysoký antioxidační potenciál. Výzkumníci dospěli k závěru, že geraniol tak je přírodním antioxidantem.

 

Protinádorové účinky

Dříve byly zkoumány potenciální protinádorové účinky geraniolu. Vědci publikovali své výsledky v časopise Oncology reports. Zjistili, že geraniol zabraňuje růstu buněk rakoviny prostaty. Výzkumníci dospěli k závěru, že geraniol může být přírodní protirakovinnou látkou.

 

Deprese a úzkost

Bylo prokázáno, že geraniol může snižovat úzkost a depresi. Ve studii publikované v časopise Journal of Behavioral Brain Research vědci zjistili, že geraniol má na myši relaxační účinek. Výzkumníci dospěli k závěru, že geraniol lze použít také jako přírodní sedativum.

 

Shrnutí

Geraniol, který je rovněž terpenem, lze nalézt v konopí a dalších rostlinách. Má příjemnou květinovou vůni a byl podroben rozsáhlému výzkumu pro své léčebné vlastnosti. Geraniol působí protizánětlivě, antioxidačně a protinádorově. Ukázalo se také, že má sedativní vlastnosti, snižuje úzkost a zmírňuje bolest. Potenciální léčebné účinky složek konopí a geraniolu mohou být lépe pochopeny, jakmile bude proveden jejich další výzkum.

 

Informace uvedené v tomto článku není možné chápat jako odborné rady, ani s nimi nelze takto zacházet. Tyto informace slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Více se můžete dočíst v našem prohlášení odpovědnosti.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz