Myrcen

Terpeny, skupina organických sloučenin vyskytujících se v rostlinách, hrají důležitou roli v jejich biologických funkcích. Myrcen je terpen, který se vyskytuje v mnoha kmenech konopí. V poslední době je předmětem mnoha výzkumů. Mnoho vědců se zabývá studiem léčivých vlastností myrcenu. Tento článek poskytne přehled možných léčebných účinků myrcenu.

Článek slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Více o tom jak nakládat s informacemi na našich stránkách najdete v našem prohlášení odpovědnosti na konci článku.

 

Terpen myrcen

Myrcen, monoterpen, se nachází v mnoha rostlinách včetně manga a citronové trávy. Myrcen má chemický vzorec C10H16 a strukturně je podobný jiným terpenům, jako je limonen nebo pinen. Myrcen, těkavá organická sloučenina, má nasládlou vůni a často se používá v parfémech, lécích, a potravinářských výrobcích. Myrcen je nejhojněji zastoupeným terpenem v konopí a tvoří až 50 % obsahu terpenů v rostlinách.

 

Léčivé vlastnosti myrcenu

Bylo prokázáno, že myrcen má celou řadu léčivých vlastností, díky nimž je mezi ostatními terpeny jedinečný. Schopnost myrcenu zvyšovat psychoaktivní účinky THC, hlavního kanabinoidu v konopí, je jednou z jeho nejdůležitějších výhod. Kmeny bohaté na myrcen mohou způsobovat větší uvolnění a sedaci než ty s nižším obsahem. Myrcen je také protizánětlivá látka, díky čemuž je užitečný při léčbě zánětů a bolesti.

Protizánětlivé vlastnosti myrcenu jsou dalším potenciálním terapeutickým přínosem. Tyto vlastnosti byly podrobně zkoumány v souvislosti s osteoartritidou. Myrcen měl významný vliv na zánět a bolest u potkanů. Myrcen má také antikonvulzivní vlastnosti, díky nimž by mohl být vhodný k léčbě epilepsie nebo jiných záchvatových onemocnění.

Myrcen má také antimikrobiální vlastnosti, které z něj činí účinnou léčbu mnoha infekcí. Antimikrobiální vlastnosti myrcenu byly zkoumány ve studii, která zahrnovala Staphylococcus aureus, Candida albicans a další bakterie.

 

Potenciální využití v medicíně

Jedinečné léčivé vlastnosti myrcenu z něj činí vhodného kandidáta pro mnoho lékařských aplikací. Myrcen je silné sedativum, které lze použít k léčbě úzkosti a nespavosti. Navíc nemá vedlejší účinky tradičních sedativ. Myrcen je účinným lékem na chronickou bolest, bolest hlavy a záněty související s onemocněními, jako je například artritida.

Antikonvulzivní vlastnosti myrcenu z něj činí atraktivní možnost léčby epilepsie a jiných záchvatových onemocnění  v situacích, kdy antikonvulzivní léky selhávají. Antimikrobiální vlastnosti myrcenu by mohly být užitečné při vývoji a testování nových antibiotik proti plísňovým a bakteriálním infekcím, které jsou stále odolnější vůči jiným antibiotikům.

 

Shrnutí

Myrcen, jedinečný terpen, který se nachází v konopí, je slibný pro mnoho lékařských aplikací. Silné sedativní, analgetické a protizánětlivé vlastnosti myrcenu, stejně jako jeho antikonvulzivní, antimikrobiální a další vlastnosti z něj činí slibnou možnost léčby mnoha onemocnění. Myrcen má potenciál pro vývoj nových léčebných látek, jakmile bude proveden další výzkum, zejména v oblasti léčebného konopí.

 

Informace uvedené v tomto článku není možné chápat jako odborné rady, ani s nimi nelze takto zacházet. Tyto informace slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Více se můžete dočíst v našem prohlášení odpovědnosti.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz