Caryophyllene

Terpeny jsou organické sloučeniny, které dávají konopí jeho charakteristické aroma, chuť a léčebné vlastnosti. Jeden z těchto terpenů, karyofylen - anglicky caryophyllene, je v posledních letech díky svému terapeutickému potenciálu centrem pozornosti. Tento článek se bude zabývat přínosy a vlastnostmi terpenu caryophyllene, který se nachází v konopí.

Článek slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Více o tom jak nakládat s informacemi na našich stránkách najdete v našem prohlášení odpovědnosti na konci článku.

 

Terpen caryophyllene

Karyofylen se nachází v esenciálních olejích, černém pepři, hřebíčeku, listech skořice a konopí. Není toxický a není psychoaktivní. Interaguje s endokanabinoidním systémem těla tím, že se váže přímo na receptor CB2. Karyofylen je však lipofilní sloučenina, která proniká hematoencefalickou bariérou a působí přímo na mozek.

 

Karyofylen a jeho přínosy

Caryophyllene má několik farmaceutických vlastností a proto je neustále podrobován dalším výzkumům.

 

Protizánětlivé vlastnosti

Karyofylen, který je známý svými silnými protizánětlivými vlastnostmi, lze použít k léčbě chronické bolesti, artritidy a dalších stavů, které způsobují zánět. Ve studii publikované v časopise Journal of Cellular Biochemistry bylo zjištěno, že karyofylen inhibuje produkci prozánětlivých cytokinů (chemokinů), které jsou zodpovědné za zánět.

 

Antioxidační vlastnosti

Terpen karyofylen má také antioxidační vlastnosti, které chrání organismus před oxidačním stresem i volnými radikály. V časopise Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis byla publikována studie, která zjistila, že karyofylen může zabránit poškození tkání tím, že zabraňuje peroxidaci lipidů a volným radikálům.

 

Antimikrobiální vlastnosti

Karyofylen je známý svými širokospektrálními antimikrobiálními schopnostmi, které mohou chránit před různými plísňovými a bakteriálními infekcemi. Ve studii publikované v časopise Journal of Ethnopharmacology bylo zjištěno, že tři terpeny včetně karyofylenu jsou účinné proti mnoha kmenům Staphylococcus aureus, dokonce i proti těm, které jsou rezistentní vůči antibiotikům.

 

Neuroprotektivní vlastnosti

Karyofylen může mít také neuroprotektivní účinky, které mohou zabránit neurodegenerativním onemocněním, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba, nebo je léčit. Studie publikovaná v časopise Journal of Alzheimer's Disease zjistila, že karyofylen může aktivovat receptory CB2 v mozku, což vede ke snížení zánětu a oxidačního stresu.

 

Shrnutí

Terpen karyofylen, silná léčebná látka obsažená v konopí, nabízí mnoho zdravotních výhod včetně neuroprotektivních, protizánětlivých, antioxidačních a antimikrobiálních vlastností. Je důležité dále zkoumat terapeutický potenciál této sloučeniny u různých zdravotních stavů.

 

Informace uvedené v tomto článku není možné chápat jako odborné rady, ani s nimi nelze takto zacházet. Tyto informace slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Více se můžete dočíst v našem prohlášení odpovědnosti.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz