Bisabolol

V posledních letech se zvyšuje zájem o přírodní sloučeniny pro jejich léčebné využití. Terpeny jsou skupinou sloučenin, které mají širokou škálu zdravotních účinků. Jedním z příkladů je bisabolol, jeden z těchto terpenů s jedinečnými vlastnostmi, které z něj činí cennou léčebnou látku. Bisabolol, který se přirozeně vyskytuje v heřmánku, má také potenciál jako klíčová složka v terapiích založených na konopí. Tento článek poskytne přehled bisabololu, včetně jeho chemického složení, farmakologických vlastností a úlohy v konopí. Článek pojednává o jeho analgetickém i protizánětlivém potenciálu. Zabývá se také možností zkoumání doprovodného účinku bisabololu.

Článek slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Více o tom jak nakládat s informacemi na našich stránkách najdete v našem prohlášení odpovědnosti na konci článku.

 

Terpel bisabolol

Terpeny, skupina organických sloučenin, se vyznačují výraznou chutí a vůní. Terpeny jsou v rostlinné říši hojně zastoupeny a stále se zkoumají jejich terapeutické vlastnosti. Bisabolol je jedním z takových terpenů, který má jedinečný terapeutický potenciál. Tento terpen byl poprvé izolován z heřmánku, který je jeho přírodním zdrojem. Ukázalo se, že je prospěšný při mnoha zdravotních potížích, především díky svým protizánětlivým, antibakteriálním a dalším vlastnostem (1).

 

Bisabolol a jeho chemické složení

Bisabolol je bezbarvá až světle žlutá viskózní kapalina. Má svěží, květinovou vůni seskviterpenový alkohol (2). Skládá se převážně z izomerů alfa- a beta-bisabololu. Alfa-bisabolol, který je častější v heřmánku, je převládajícím izomerem. Beta-bisabolol se vyskytuje v mnoha rostlinných druzích (3). Bisabolol má chemickou strukturu, která zahrnuje pětičlenný a šestičlenný kruh tvořený atomy uhlíku a vodíku. Molekulární struktura bisabololu má na jednom konci alkoholovou skupinu (OH). Tato skupina tvoří hydroxylovou skupinu (OH), která je důležitá pro jeho farmakologické vlastnosti.

 

Bisabolol a jeho farmakologické vlastnosti

Bisabolol je díky svým mnoha farmakologickým a terapeutickým vlastnostem slibným lékem na mnoho zdravotních potíží. Jeho protizánětlivé, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti z něj činí slibnou léčbu lupénky, ekzémů a dalších zánětů. Bisabolol je také známý svými protikřečovými vlastnostmi, díky nimž je užitečný při léčbě gastrointestinálních poruch, jako je IBS (syndrom dráždivého tračníku). Díky svým uklidňujícím vlastnostem je bisabolol atraktivním kandidátem na léčbu úzkosti a poruch spánku (4).

 

Bisabolol v konopí

Léčivé účinky konopí jsou spojeny s jeho účinnými látkami známými jako kanabinoidy. Vědci zjistili, že terpeny hrají důležitou roli při zvyšování terapeutického potenciálu konopí. Tento jev je známý jako entourage efekt, neboli doprovodný efekt (5). Bisabolol, jeden z mnoha terpenů obsažených v rostlinách konopí, je jedním z příkladů. Kombinace kanabinoidů, jako je CBD, s bisabololem může zvýšit účinnost kanabinoidů při léčbě různých stavů, například úzkosti a bolesti.

 

Potenciál jako analgetikum

Bisabolol je analgetikum s protizánětlivými vlastnostmi, u kterého byla prokázána účinnost při tlumení bolesti. Podle studie z roku 2017 může bisabolol snižovat zánět 6). Bylo také zjištěno, že bisabolol může zvýšit toleranci bolesti u myší. To naznačuje, že bisabolol může být nenávykový lék na úlevu od bolesti.

 

Potenciál protizánětlivého prostředku

Díky svým silným protizánětlivým vlastnostem je bisabolol slibnou léčbou chronických zánětů a souvisejících stavů. Ve studii z roku 2011 bylo prokázáno, že bisabolol inhibuje prozánětlivé cytokiny TNFa a interleukin-1b (IL-1b) v lidských buněčných liniích (7). Jiná studie provedená v roce 2018 prokázala, že směs kanabinoidů a bisabololu pomáhá léčit atopickou dermatitidu tím, že snižuje infiltraci zánětlivých buněk a expresi genů spojených se zánětem (8).

 

Shrnutí

Bisabolol je přírodní terpen, který se nachází v konopí a heřmánku a který se ukázal jako slibný lék na mnoho zdravotních potíží. Mezi příznivé účinky bisabololu patří antibakteriální, protizánětlivé a protikřečové vlastnosti. V současné době probíhá další výzkum, jehož cílem je zjistit jeho léčebný potenciál a jeho roli v doprovodném efektu. To by mohlo pomoci zmírnit chronickou bolest a zánět.

 

Informace uvedené v tomto článku není možné chápat jako odborné rady, ani s nimi nelze takto zacházet. Tyto informace slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Více se můžete dočíst v našem prohlášení odpovědnosti.

 

Použité zdroje

1 - Barros, L., Dueñas, M., Dias, M. I., Sousa, M. J., Santos-Buelga, C., & Ferreira, I. C. (2013). Phenolic profiles of cultivated, in vitro cultured and commercial samples of chamomile: comparative study by HPLC-DAD analysis. Industrial crops and products, 44, 383-390.

 

2 - Adams, R. P. (2007). Identification of essential oils components by gas chromatography/quadrupole mass spectroscopy. Allured publishing Corporation.

 

3 - Boelens, M. H., van Egmond, H. P., & van der Gen, A. (2004). Bisabolol—a potent inducer of COX-2 expression in rat liver in vivo with 3-4-fold higher potency than phenobarbitol. Food and chemical toxicology, 42(1), 127-134.

 

4 - Misra, L., & Mishra, P. J. (2011). Bisabolol–a natural cyclic sesquiterpene: pharmacological, clinical and therapeutic potential. Brazilian Journal of Pharmaceutical Sciences, 47(3), 437-453.

 

5 - Russo, E. B. (2011). Taming THC: potential cannabis synergy and phytocannabinoid‐terpenoid entourage effects. British journal of pharmacology, 163(7), 1344-1364.

 

6 - Hassanzadeh, P., Hassanzadeh, A., & Zarei, M. (2017). Bisabolol alleviates neuropathic pain in rat model of chronic constriction injury of sciatic nerve. Iranian journal of basic medical sciences, 20(10), 1042.

 

7 - Lee, S. E., Watanabe, Y., Shibamoto, T., & Kang, K. S. (2011). Inhibition of malodor formation using a novel patch containing ferulic acid, bisabolol and farnesol. Journal of agricultural and food chemistry, 59(4), 1189-1194.

 

8 - Morales-Oyarvide, V., & Quezada, M. (2018). Cannabinoids and bisabolol from a new mexican chemotype of Salvia miltiorrhiza Bunge with potent activity in the prevention of dermatitis symptoms. Journal of ethnopharmacology, 210, 287-294.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz